Cautare

Expoziţia de arte plastice pentru copii “Poveşti despre oraşul meu“

SF. PROOROC IOAN BOTEZATORUL Asociaţia Culturala “Arte. Ro” din Piatra Neamţ

In perioada 22 iunie-12 iulie 2017, pe simezele  Bibliotecii Judeţene “G.T.Kirileanu” vor fi prezente lucrările participante la EXPOZIŢIA DE ARTE PLASTICE PENTRU COPII “POVEŞTI DESPRE ORAŞUL MEU“

(EDIŢIA aIIa, 2017, PIATRA NEAMŢ.) dedicată SF. PROOROC IOAN BOTEZĂTORUL .

         Cele peste o sută de desene, lucrări de grafică, pictură şi icoane pictate pe sticlă şi lemn care alcătuiesc expoziţia,  au fost realizate cu drag şi străduinţă de copii şi tineri  cu vârste cuprinse între 5-17 ani, membri ai Clubului de Arte Vizualte “Atelierul de Arte” din cadrul Asociaţiei Culturale “Arte. Ro” din Piatra Neamţ.
        Expoziţia reuneşte cele mai reuşite creaţii ale copiilor, selectate atent din cele peste trei sute cinci zeci de lucrări realizate de copii de la începutul lunii iunie a acestui an,  şi pregătite special pentru celebrarea naşterii Sfântului patron şi ocrotitor al Oraşului nostru- Sfântul Prooroc Ioan Botezătorul.
Orele de muncă, atenţia, răbdarea, talentul şi determinarea tuturor elevilor care au trimis lucrări, chiar şi a celor care nu au lucrări expuse, din cauza spaţiului pentru panotare redus vor fi răsplatite cu certificatul de participare şi surprize dulci.
    Vernisajul va avea loc vineri 23 iunie 2017,  începând cu orele 16:30, in Sala Cupola.

    Manifestarea se doreşte a fi o acţiune cultural-educativă şi artistică dedicată  copiilor, realizată anual, în preajma zilei de Sânziene, o celebrare prin excelenţa în artele vizuale si lucrările micilor artişti a Sfântului patron al Pietrei, în sensul promovării oraşului Piatra Neamţ în cadrul Zilelor Oraşului; manifestarea este realizată în parteneriat cu Primăria Municipiului , cu licee, şcoli şi grădiniţe din oraş si Biblioteca Judeţeană care este şi gazda manifestării.

    Tot în cadrul vernisajului va avea loc şi înmânarea în cadru festiv a  premiilor naţionale şi internaţionale pe care copiii de la Asociaţia Culturală “Arte. Ro” le-au obţinut în intervalul ianuarie –iunie 2017. Este vorba despre 12 premii naţionale obţinute la competiţii destinate elevilor , organizate în Bacau, Neamţ , Argeş şi Onesti ( elevi premiaţi: Bolum Bianca, Lungu Flavian, Musceleanu Theodora, Ţuţuianu Ilinca, David Bianca, Donciu Daria, Vişan David, Filip Alexandru, Apopei Ana Maria şi Apopei Todora, Lupescu Ana Maria şi Lupescu Ştefan)
La competiţiile internaţionale destinate elevilor cu lungă şi bogată tradiţie, unele având peste 35 de ani de existenţă neântreruptă s-au remarcat foarte mulţi dintre elevii noştri care au obţinut peste 120 de trofee , medalii şi premii speciale, astfel:
In Macedonia, cu performanţe deosebite- Lungu Andrei, Bălan Maria Luiza, Musceleanu Theodora, Ciubotaru Delia, Morţe Miruna;

 In Slovenia- Bolum Bianca,
 In Franţa- Gripcă Diana, Apetrei Anastasia, Bolum Bianca,
 In Belarus, ediţia 2017- Cruşitu Cristiana, Alungoaei Matei,
 In Belarus, ediţia 2016- Lungu Andrei, Bolum Bianca,
 In Cehia- Lungu Andrei,
 In Portugalia 2016- Bolum Bianca,
 In Turcia- rezultate deosebite, Moroşanu Anamaria, Onică Ştefan, Porumb Ana, Constantin Flavia, Cruşitu Sabina, Grasu Ruxandra,
 In Japonia -Stîngu Miruna, Bolum Bianca,
 la un alt concurs în Japonia- Stanciu Anamaria, Munteanu Ecaterina,
 In India- cu performanţe remarcabile- Ungureanu Calin, Lungu Andrei, Ştirbu Bianca, Ţuţuianu Ilinca, Porumb Ana, Roşu Carrina, Busnosu Teodora
In Ucraina- Morţe Maia Andreea, Lungu Andrei, Chirilă Sergiu, Apetrei Anastasia, Sîrbu Ioana, Roibu Sandra, Corugă Teodora, Cojocariţa Cristian, Lungu Andrei, Avram Nicola, Onică Ştefan, Morţe Miruna, Stanciu Sana Maria, Bălan Maria Luiza, Sîrboi David, Lupescu Ana Maria, Apopei Ana Maria, Ionascu Strungariu Viviana, Toader Alexandra, Păr Laurentiu, Ciubotaru Delia, Ştirbu Bianca, Michiuşcă  Beatrice, Bolum Bianca, Roşu Carrina, Ştot Jessica, Urzică Briana, Nistor Ruxandra, Ciurcan Ilinca.

In Statele Unite ale Americii s-au remacat- Lungu Andrei, Gripcă Diana şi Banu Costina, iar certificate pentru lucrări deosebite participante în expoziţie au primit: Bumberică Sebastian, Busnosu Teodora, Roşu Carrina, Bolum Bianca, Astanei Denisa, Bălan Maria Luiza, Ciubotaru Delia, Cojocariţa Cristian, Lupu Natalia, Moroşanu Ana Maria, Munteanu Ecaterina, Suciu-Oancea Adelina, Ungureanu Ana Maria, Agache Miruna, Arnold Teodora, Chifu Melania, Iavorschi Bianca, Ionaşcu Strungariu Viviana, Lungu Flavian, Michiuşcă Beatrice, Mihai Oana, Morţe Miruna, Negură Giulia, Onică Ştefan, Roibu Sandra, Sîrbu Raluca, Stanciu Ana Maria, Sticea Liza Maria, Ştot Jessica, Apopei Ana Maria, Alungoaei Matei, Avram Nicola, Baltag Maria, Bogan Dimitri, Cazan Aurora, Chifu Ioana, Chiriţa Ariana, Colbu Denisa, Constantin Flavia, Longobardi Emma, Matache Medeea, Năstase Darius, Nistor Ruxandra, Caia Radu, Cruşitu Sabina, Tatulea Alexandra, Apopei Teodora, Todiraş Ema,Voloşeniuc Alexandru, Constantin Vlad, Cristea Sara, Antohe Cristiana, Cruşitu Ana Cristiana, Grădinaru Ioana, Ifrim Tudor Iustin, Ciurcan Ilinca, Iliuţă Matei, Iordache Lavinia, Cordoneanu Teodora.

Felicităm toţi copiii participanţi şi pe cei premiaţi la concursuri şi expoziţii şi le urăm o vacanţă mare frumoasă, colorată şi creativă şi îi aşteptăm cu drag la toate activităţile din  acestă vară ale Asociaţiei culturale “Arte. Ro”!


Data,  22 iunie 2017                                                                            Asociatia culturala “Arte. Ro”
                                                                                                   Preşedinte, Prof. Cristina S.  Petrariu