Cautare

Poveşti despre oraşul meu 2018

Poveşti despre oraşul meu 2018

In perioada 20-30 iunie 2018, pe simezele Bibliotecii Judeţene “G.T.Kirileanu” , in sala “Victor Brauner”

vor fi prezente lucrările participante la EXPOZITIA DE ARTE PLASTICE PENTRU COPII “POVESTI DESPRE ORASUL MEU (EDIŢIA aIIIa- 2018, PIATRA NEAMŢ) dedicata orasului nostru si patronului sau spiritual- SF. PROOROC IOAN BOTEZATORUL.
Cele peste o sută de desene, lucrări de grafică, pictură şi icoane pictate pe sticlă şi lemn care alcătuiesc expoziţia, au fost realizate cu drag şi străduinţă de copii şi tineri cu vârste cuprinse între 5-18 ani, membri ai Clubului de Arte Vizuale “Atelierul de Arte” din cadrul Asociaţiei Culturale “Arte. Ro” din Piatra Neamţ.
Expoziţia reuneşte cele mai reuşite creaţii ale copiilor, selectate atent din cele peste doua sute cinci zeci de lucrări realizate de copii la începutul lunii iunie a acestui an, in cele doua workshop-uri sustinute la biblioteca, lucrari pregătite special pentru celebrarea naşterii Sfântului patron şi ocrotitor al Oraşului nostru- Sfântul Prooroc Ioan Botezătorul.
Munca minutioasa, atenţia, talentul, rabdarea şi determinarea tuturor elevilor care au trimis lucrări, chiar şi a celor care nu au lucrări expuse din cauza spaţiului pentru panotare redus, vor fi răsplatite cu certificatul de participare, materiale de desen, grafica si pictura speciale pentru profesionisti ( culori tempera, guase si acuarele, acrilice, pensule, cartoane pinzate, caiete de schite, blocuri de desen cu hirtie realizata manual, pasteluri si multe, multe altele) şi precum si cu surprize dulci.
Vernisajul va avea loc vineri 22 iunie 2018, începând cu orele 17:30, in Sala “Victor Brauner” Manifestarea se doreşte a fi o acţiune cultural-educativă şi artistică dedicată copiilor, realizată anual, în preajma zilei de Sânziene, o celebrare prin excelenţa în artele vizuale si lucrările micilor artişti a Sfântului patron al Pietrei, în sensul promovării oraşului Piatra Neamţ în cadrul Zilelor Oraşului; manifestarea este realizată în parteneriat cu Primăria Municipiului care finanteaza activitatile proiectului , cu licee, şcoli şi grădiniţe din oraş si Biblioteca Judeţeană care este şi gazda manifestării.
Tot în cadrul vernisajului va avea loc şi înmânarea în cadru festiv a premiilor naţionale şi internaţionale pe care copiii de la Asociaţia Culturală “Arte. Ro” le-au obţinut în intervalul ianuarie –iunie 2018.
La competiţiile internaţionale destinate elevilor, cu lungă şi bogată tradiţie, unele având peste 35 de ani de existenţă neântreruptă s-au remarcat foarte mulţi dintre elevii noştri care au obţinut peste 60 de trofee , medalii şi premii speciale, astfel:

-In Macedonia, cu performanţe deosebite s-au distins elevii:
• LUNGU AILENEI ANDREI
- DIPLOMA PARTICIPATION
- DIPLOMA AND INVITATION GUEST OF THE COLONY 2018
- BEST OF THE DAY 25 MAI, 27 MAI
- BEST COLLECTION
- GOLD PALETTE - FESTIVAL
• BĂLAN MARIA LUIZA
- DIPLOMA PARTICIPATION
• PORUMB ANA
- DIPLOMA PARTICIPATION
- BEST COLLECTION
- GOLD PALETTE - FESTIVAL
• MUSCELEANU THEODORA
- DIPLOMA GOLD PALETTE- CONCURS
- BEST COLLECTION
- GOLD PALETTE - FESTIVAL
• BOLUM BIANCA MARIA
- DIPLOMA GOLD PALETTE
• In Belarus – Lungu Andrei
• In Portugalia – Aur: Balan Maria Luiza, Lungu Andrei, Morte Maia
Argint: Morte Miruna, Filip Ilinca,
Mentiuni: Andrisoaei Amalia, Apopei Ana Maria, Cazan Giorgia Aurora, Cojocarita Cristian, Constantin Flavia, Darie Ana Alesia, Dumitrascu Karla, Galan Ecaterina Marie- Claire, Michiusca Beatrice, Mihaila Sara, Spatareanu Maria, Stirbu Bianca Elena, Vlaicu M. Letitia
• In Bulgaria- Cazan Giorgia Aurora, Nastase Darius
• In Turcia- rezultate deosebite, Bolum Bianca (aur), Iordache Lavinia (silver), Morţe Miruna, Morte Maia, Par Laurentiu Emanuel, Cazan Aurora Giorgia, Lungu Andrei
• In Statele Unite ale Americii s-au remacat cu certificate pentru lucrări deosebite participante în expoziţie - Lungu Andrei, Onică Ştefan, Chirila Sergiu. Bianca Maria Bolum a reusit performanta deosebita de a se califica in semifinala.
• In Regatul Unit al Marii Britanii, la o competitie dedicata victimelor primului razboi mondial, urmatorii nostri elevi au obtinut Certificate speciale pentru lucrarile lor deosebite- Bolum Bianca, Lungu Andrei, Morţe Miruna, Miron Bianca, Filip Ilinca, Cojocarita Cristian, Par Laurentiu Emanuel, Chirila Sergiu, Cristea Sara, Colbu Denisa, Leonte Mateo, Nastase Darius, Dumitrascu Karla.
Felicităm toţi copiii participanţi şi pe cei premiaţi la concursuri şi expoziţii şi le urăm o vacanţă mare frumoasă, colorată şi creativă şi îi aşteptăm cu drag la toate activităţile din acestă vară ale Asociaţiei culturale “Arte. Ro”!


Data, 21 iunie 2018
Asociatia culturala “Arte. Ro”
Preşedinte, Prof. Cristina S. Petrariu